Wyszukaj na stronie
Masz już konto? Zaloguj się!

Treści związane z tagiem PZA

Znaleziono: 13

Pomnik

 

Pomnik alpinistów Katowickiego Klubu Wysokogórskiego „...którzy w górach zostali na zawsze...” składa się z 8 elementów bloków granitowych o wymiarach 80/80/20 cm. ułożonych na cokole betonowym o wym. 80/80/40 cm obłożonych granitowymi płytami. Na cokole wykute jest logo klubu i tekst czterech pierwszych wersów „Modlitwy wspinacza” autorstwa hm. Ignacego Walentego Nendzy, napisanego pod Lhotse w 1979 roku. Każdy z bloków granitowych poświęcony jest jednemu z alpinistów. Na pionowych powierzchniach bloków umieszczone są imiona, nazwiska, daty i nazwy miejsc gdzie zginęli oraz brązowe odlewy medalionów z portretami i autografy alpinistów. Bloki granitowe wykonane są z wybranych obladrów granitu i wycięte z nich tak, aby wymiar grubszej części wyniósł ok. 20 cm. Bloki – po opracowaniu kamieniarskim – montowane zostaną jeden nad drugim, tak aby część płaska i polerowana była od góry. Kontrast płaszczyzn i powierzchni surowego kamienia, przesunięcia w poziomie oraz ażury, mają wzmocnić działanie kompozycji.  Pomnik jest wymiarami wpasowany w miejsce ekspozycji będąc elementem przestrzeni ważnym, jednak nie dominującym, stąd jego wymiary: 80/ 80 podstawa i wysokość 180 cm.

Inspiracją dla formy pomnika był zwyczaj układania przez wędrowców w górach kamieni jeden na drugim dla zaznaczenia obecności. Te kamienne piramidki budowane dla ekspresji osoby ich autora, charakteryzuje poetyka czytelna nawet gdy proporcje są większe a kamienie stylizowane.

 

 

 

  

 

„Modlitwa wspinacza”

Napisał go w 1979 roku pod Lhotse (8511 m.n.p.m.) Ignacy Walenty Nendza

śląski himalaista, harcmistrz, instruktor alpinizmu


„Wyznanie”

Wspinaczka, modlitwa ludzi wybranych
Intymnych marzeń warowny gród
Modlitwa słow niewypowiedzianych
Błogosław Panie nasz górski trud.

W kurniawie, w deszczu, w huku lawiny
wszędzie widzimy Twoją moc
Licząc bezcenne biwaku godziny
Pozwól nam przeżyć i tę noc.

W skalistych świątyń zawieszony cień
Za chwilę słońca uderzy nas blask
Pozwól nam przeżyć szczęśliwie dzień
Niech dosięgniemy ze szczytu gwiazd...

 

 

Kalendarz PZA 2014

 

Koleżanki i Koledzy,

 

Serdecznie zachęcamy do nabycia kalendarza pt. „Życie na koniuszkach palców” wydanego przez Polski Związek Alpinizmu na rok 2014.

 

 

 

Wielka wycinka Mamutowej!!!

Szukamy chętnych do pomocy w wycince i sprzątaniu Mamutowej!!!

Sobota 18 stycznia!!!

 

Pierwsze prace miały miejsce 11go stycznia...

Nowa klasa sportowa dla Moniki Dębowskiej

Monice Dębowskiej  została przyznana w dniu 14.02.2014 pierwsza klasa sportowa.

Jest już „Taternik” 1/2014

Oddajemy Wam do rąk wyjątkowo obszernego (140 stron) i tematycznie bogatego „Taternika”. Można powiedzieć, że jest to numer podwójny, gdyż mieliśmy dłuższą przerwę i pismo nie ukazało się z końcem roku.

 

Grupa Młodzieżowa Polskiego Związku Alpinizmu

Z przyjemnością informujemy, że członek naszego klubu, Krzysiek 'Kris' Kończakowski zakwalifykował 13maja się z pierwszego miejsca do kadry Grupy Młodzieżowej Polskiego Związku Alpinizmu. 

Uroczystość pod Osterwą

Informujemy, że w najbliższą sobotę 28 czerwca, na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą zostanie wmurowana i odsłonięta tablica poświęcona pamięci Tomka Kowalskiego i Maćka Berbeki,

Kolegów, którzy zginęli w trakcie zejścia, po zdobyciu zimą 2013 r. Broad Peak 8047m w Karakorum 
Początek uroczystości o godzinie 12:00

Biuletyn PZA


Zapraszamy do zapoznania się z nowym Biuletynem Polskiego Związku Alpinizmu.

Chmielu na BP!

Jak donosi na Twitterze Raheel Adnan, pakistański korespondent portalu Explorersweb,Agnieszka BieleckaMarek Chmielarski i Piotr Tomala weszli dziś rano, tj.24 lipca o godz. 9.20 czasu lokalnego, na główny wierzchołek Broad Peak (8051 m).

Ukazał się TATERNIK 2/2014

Rafał Sławiński. Duma Polski, duma Kanady. We wrześniu znów będziemy mogli spotkać się z nim podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Jednak już teraz przygotował niespodziankę dla Czytelników „Taternika”.

Nowa klasa sportowa dla Grzegorza "Buły" Gołowczyka

Grzegorzowi Gołowczykowi (ur. 15.07.1994, KW Katowice) została przyznana w dniu 4.09.2014 pierwsza klasa sportowa.

Grupa Młodzieżowa w Narciarstwie Wysokogórskim - Nabór dzieci i młodzieży

Miło nam poinformować, że Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu ogłasza nabór na sezon zimowy 2014/2015 do Grupy Młodzieżowej w Skialpinizmie.

Odsłoniliśmy Pomnik!

Drodzy Klubowicze,

Po wielu latach starań i dążeń do celu, osiągnęliśmy go. W środę 28-go października spotkaliśmy się wszyscy by odsłonić nasze dzieło. Dzieło projektu artysty rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego wykonanego w mistrzowskim stylu przez Makronex Stone Marka Klyty.

Kontakt | Polityka prywatności | Media | Stara wersja strony | Konto klubu | Konto Pomnikowe

Copyrights © 2010-2019 Klub Wysokogórski w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Orko Group