Wyszukaj na stronie
Masz już konto? Zaloguj się!

Rocznica śmierci Rafała Chołdy

25 październik 2017

Dziś mija rocznica śmierci kolejnego naszego Kolegi Rafała Chołdy.

Rafał zginął 25.10.85 r.  na południowej ścianie Lhotse, mając zaledwie 28 lat. Był najmłodszym członkiem polskiej wyprawy na Lhotse w 1985 roku.

Rafał Chołda był absolwentem Politechniki Śląskiej. Wspinać zaczął się  w 1979 r. w tajemnicy przed rodzicami. Był członkiiem Klubu Wysokogórskiego  w Katowicach. Bardzo dużo wspinał się w Tatrach, poprowadził m.in. filar Kazalnicy Mięguszowieckiej  2195 m n.p.m. oraz „droga Łapińskiego” na Gleri Gankowej), Alpach („Directe Americaine” na Petit Dru 3733 m n.p.m.) oraz w Himalajach. Wspinał się m.in. z Arturem Hajzerem, Dariuszem Poradą. W czasie powrotu do obozu V ( 8000m.n.p.m) z akcji poręczowania na Lhotse, był wraz  z Jerzym Kukuczką.

" Wychodzimy tylko z Rafałem Chołdą, idziemy " na lekko". Docieramy do pionowej ściany skalnej, na tyle trudnej, że 80 metrów męczymy prawie cały dzień. (...) Cały czas trudna wspinaczka w skali około piątego stopnia. Wbijam haki, zjeżdżam na linie do Rafała i razem zaczynamy schodzić do namiotu.

Łatwym trawersem schodzimy bez liny. Idę pierwszy, Rafał za mną. W pewnym momencie, tuż przed namiotem, nagle się odwracam, patrzę.. Nie ma Rafała (...) Po chwili dostrzegam turlający się w kierunku przepaści plecak.

(...)

Tylko czasem staje mi przed oczami widok, od którego nie uwolnie się już chyba do końca życia. Roziskrzone himalajskim słońcem, pokryte twardym śniegiem zbocze, po którym turla się bezwładnie plecak..."  - pisał Jerzy Kukuczka w swoich wspomnieniach ( " Mój pionowy świat"). 

Pamięć o Rafale jest w nas wciąż żywa.

"Zapamiętałem Go jako niezłego wesołka "  - wspomina  Dariusz Porada na portalu wspinanie.pl.

Więcej wspomnień Dariusza o Rafale możecie przeczytać pod tym linkiem

https://wspinanie.pl/2014/11/rafal-cholda/ 

Zapraszamy 25.10.2017 r. na godzinę 19.00 na  Mszę Świętą w intencji zmarłych w górach, która odbędzie się w Kościele Św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki w Katowicach.

 

Klub Wysokogórski

w Katowicach

Kontakt | Polityka prywatności | Media | Stara wersja strony | Konto klubu | Konto Pomnikowe

Copyrights © 2010-2018 Klub Wysokogórski w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Orko Group