Wyszukaj na stronie
Masz już konto? Zaloguj się!

Rocznica śmierci Andrzeja Hartmana

23 październik 2017

34 lata temu mając 34 lata (23 października 1983r.) na stokach Ganesh II w Nepalu zginał  Andrzej Harman.

Andrzej był wielkim miłośnikiem taternictwa, członkiem KW Katowice. Zaczął się wspinać w 1970 roku w Tatrach, gdzie przeszedł m.in. drogę Chrobaka i Heinricha na Kazalnicy Mięguszowieckiej oraz zimą pn.-wsch. Filar Mięguszowieckiego Szczytu i drogę Stanisławskiego na Małym Kieżmarskim Szczycie. Jako pierwszy zespół wraz z Markiem Łukaszewskim poprowadzili klasycznie wszystkie wyciągi na Sprężynie na Mnichu. Miał na swoim koncie również wyjazdy zagraniczne: w 1972 roku wyjechał w Alpy Kamnickie, natomiast  1978 roku zdobył Pik Lenina (7134 m) w Pamirze, trzy lata później na Dunagiri (7066m).

Prywatnie świetnie zapowiadający się fizyk,  filozof, intelektualista wszechstronny, który zadziwiał sprawnością fizyczną kolegów z Instytutu Fizyki. Był absolwentem i pracownikiem naukowym Wydziału Matematyki, FIzyki i Chemii na Unowersytecie Śląskim.  W chwili śmierci był w trakcie ukończenia pracy doktorskiej, poświęconej zagadnieniom fizyki jądrowej.

Zginął podczas próby przeprowadzenia drogi na niezdobytej wówczas ścianie Ganesh II (7118 m n.p.m) w nepalskich Himalajach, odpadając ze ściany w wyniku wyrwania kotwiczki. W wyprawie towarzyszyli mu Ryszard Pawłowski oraz Krzysztof Wielicki.

Andrzeju, pamięć o Tobie jest wciąż żywa i mamy nadzieję, że tam gdzie jesteś jest równie pięknie jak na szczytach gór.

"W górach dążyłeś wyżej i wyżej a góry Cię uskrzydlały… tam wysoko uskrzydlony ich pięknem zdawałeś upodabniać się do aniołów… Byłeś wolny a możliwości Twoje wydawały się być nareszcie nieograniczone." - pisze we wspomnieniach o  Andrzeju  Marek  Łukaszewski (list opublikowany na portalu wspinanie.pl.).

Zachęcamy do przeczytania wspomnień  o Andrzeju w całości na:

https://wspinanie.pl/2014/11/nigdy-nie-umieraja-ci-ktorzy-w-pamieci-zyja-wspomnienie-o-andrzeju-hartmanie/

 

Przypominamy, że nazwisko Andrzeja Hartmana jest uwiecznione na Pomniku 8 Wspaniałych mieszczącym się w Pakru Kościuszki w Katowicach, przy którym można zapalić świeczkę czy stanąć na chwilkę i pomyśleć o Andrzeju Hartmanie...  Organizujemy również Mszę Św. w intencji zmarłych w górach. Dokładny termin podamy w najbliższym czasie.

Kontakt | Polityka prywatności | Media | Stara wersja strony | Konto klubu | Konto Pomnikowe

Copyrights © 2010-2018 Klub Wysokogórski w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Orko Group