Wyszukaj na stronie
Masz już konto? Zaloguj się!

Relacja z wyjazdu unifikacyjnego PZA

22 październik 2017

Relacja z wyjazdu unifikacyjnego PZA.

W dniach 14-15 października odbył się wyjazd zorganizowany przez PZA, podczas którego uczestnicy mogli wspinać się w czeskich Teplicach i polskiej Hejszowinie.
Dostały się na niego aż 4 osoby z naszego Klubu: Artur Gryt, Łukasz Kołodziej, Wojtek Kujawski i Artur Zając.

 

 

Wyjazd był częścią projektu unifikacyjnego, zorganizowany z inicjatywy Komisji Szkolenia KWSiW i KWW PZA.

„Celem projektu jest wsparcie rozwoju wspinaczy w preferowanym wieku 21 -30 lat z różnym doświadczeniem w rozwoju wspinaczkowym od „tradu” w skałach, poprzez ubezpieczone drogi wielowyciągowe, po górskie wspinanie – letnie i zimowe. Poza wspinaniem, celem jest też integracja środowiska wspinaczkowego oraz wymiana doświadczeń. W realizację projektu zaangażowani będą instruktorzy PZA, a także aktywni i doświadczeni wspinacze z długoletnim stażem.” - komentuje Jan Kuczera, instruktor PZA.

„Wyjazd miał na celu głównie zapoznanie się ze specyficznym wspinaniem w rejonach Teplic i Hejszowiny. Oddalone od siebie ringi o conajmniej 5 metrów, pierwsza wpinka po 8-10 metrze i asekuracja z węzełków potrafiły najodważniejszych nauczyć pokory. Jak mawaiają Czesi: To není lezení, to bitka o život .”- relacjonuje uczestnik szkolenia, Artur Gryt.

„Jednak w Teplicach nie sposób się nie zakochać. Piaskowcowe turnie onieśmielają, wyrastając z ziemi na 80 metrów. Wspinanie jest trudne, bardzo techniczne. Nie znajdziemy tu zbyt wielu łatwych propozycji. Te, które udało nam się nadgryźć były przepiękne. Hejszowina wygląda przystępniej na początek przygody z piachami niż Teplice. Świetni ludzie oraz kadra instruktorska złożona z lokalnych wyjadaczy pod przewodnictwem Janka Kuczery i Piotra Xsięskiego,zagwarantowała świetną zabawe i nasz powrót w całości :) Z czystym sumieniem zachęcamy do zainteresowania się tymi rejonami, wspaniałe doświadczenie! – namawia Artur Gryt.


„Wg mnie każdy skalny wspinacz, który w przyszłości chciałby wspinać się w górach i na drogach wielowyciągowych powinien choć raz w roku odwiedzić te miejsce. Dlatego mam nadzieję, że tego typu wyjazd na stałe zostanie wpisany w kalendarz wyjazdów organizowanych przez Komisję Szkolenia i Komisję Wspinaczki Wysokogórskiej PZA.”-  pisze Jan Kuczera.

Impreza ta jest częścią projektu unifikacyjnego PZA, w którym mniej doświadczeni wspinacze z aspiracjami sportowymi będą wspinać się pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. W dalszej perspektywie planowane są coroczne obozy w skałkowe rejony tradowe i wielowyciągowe oraz górskie, zarówno latem jak i zimą.
O naborach na szkolenia będziemy Was na bieżąco informować.

 

Kontakt | Polityka prywatności | Media | Stara wersja strony | Konto klubu | Konto Pomnikowe

Copyrights © 2010-2018 Klub Wysokogórski w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie i tworzenie stron internetowych Orko Group